Zpráva z Černobylu

Výuka přírodovědných předmětů v iQLANDII

Po teoreticky probraném tématu „Jaderná energie“ vyjeli žáci 9. třídy na projektové dopoledne do liberecké iQLANDIE. Nejprve absolvovali hodinovou  Velkou science show,  kde měli možnost vyzkoušet  spoustu chemických reakcí  se světelným, pachovým či  ohňovým efektem, dozvěděli se něco o kyselinách v lidském těle a o reakcích, které vznikají uvnitř trávícího traktu. Nádherný příklad toho, jak je vzájemně propojena fyzika, chemie a přírodopis.

Následovala krátká přestávka a po ní dvouhodinové laboratorní práce na téma Jaderná energie. Tady žáci pracovali ve čtyřčlenných skupinkách a vystřídali se na několika připravených stanovištích. Proměřovali sílu různých typů záření, pracovali s detektory a nejvíce je pobavilo oblékání do protichemického oděvu, ve kterém měli proniknout do radioaktivně  zamořeného území.

Výuka touto formou byla pro žáky velmi přínosná, jelikož pomůcky v našich kabinetech zdaleka nedokáží poskytnout to, co se dá v oblasti jaderné fyziky a chemie v praxi ukázat.

Datum publikování: 15.03.2019 | Datum akce: | Autor: Radka Havlová